Prodis XMD1800PNBW Open Fronted Multideck
  • Signal white RAL9003 interior and exterior finish.
  • Slow rise night blind fitted as standard.
  • 380mm deep base.
  • 10 shelves and base as standard.
  • 10 undershelf LED lighting strips and horizontal full width ceiling mounted LED strip.
  • Shelf edge ticket strips.
  • Digital temperature controller with built in light switch.
  • 3.11m² display area.
Features:• 2 x 913mm Shelf Width• Signal white RAL9003 interior and exterior finish• Slow rise night blind fitted as standard• 2 x 913mm x 365mm shelf size• 380mm deep base• 10 shelves + base as standard• 10 x undershelf LED lighting ... Read more »
Accessories
iwoca banner
Lease to buy
Lease Period: 2 Years 3 Years 4 Years 5 Years
Show lowest weekly cost price plan Show lowest overall cost price plan
ADD TO CART OR QUOTE TO APPLY FOR FINANCE
BRAND: Prodis
MPN: XMD1800PNBW
Features:
• 2 x 913mm Shelf Width
• 2 x 913mm x 365mm shelf size
• 380mm deep base
• 10 shelves + base as standard
• 10 x undershelf LED lighting strips + horizontal full width ceiling mounted LED • strip
• Shelf edge ticket strips
• 3.11m² display area
Specifications:
• Energy Rating: E
• Capacity: 810L
• Temperature Range: -1°C to +7°C
• Cooling System: forced air
• Refrigerant: R290
New
Dimensions:
W 1890 X D 740 X H 2000mm
Weight: 348kg gross / 330kg net
Power Requirements:
1800W, 13A plug supplied