Omniwash 4SC 500mm Utensil Washer - CK0500UW
  • 500 x 620mm tray capacity.
  • Detergent and Rinse aid pumps.
  • 30 washes per hours.
  • Full stainless steel construction.
  • WRAS approved break tank.
  • 2HP motor.
  • Push button controls.
  • Gravity waste.
The Omniwash 4SC utensil washer is perfect for locations looking to wash large 500mm x 620mm trays and utensils, with enough clearance to fit 150mm deep 1/1 GN pans.Easy to use, with a powerful washing action from a tried and tested Italian manufactu... Read more »
Watercare CS-10 Automatic Water Softener - CK0211 - ck0094
Water Hardness Test Strips - Pack of 6 CK1111 - CK1111
Cater Wash 5 Litre Machine Descaler - CK4209 - ck8566
ETI DishTemp Dishwasher Thermometer - 810280
Cater-Wash 8 Compartment Cutlery Basket - CK9032 - ck9032
Cater-Wash 5 Litre Dishwasher Detergent - CK4205 - ck0023
Cater-Wash Flat 500mm Basket - CK0013 - ck0013
Cater-Wash Flat 500mm Basket - CK0013 +£10.99 £0.00
Cater-Wash Premium Spiked Plate 500mm Basket - CK0446 - CK0446
Cater-Wash Premium Spiked Plate 500mm Basket - CK0446 +£15.99 £0.00
Cater-Wash Flat Cutlery Basket 500mm - CK3063. - ck3063
Cater-Wash Flat Cutlery Basket 500mm - CK3063. +£10.99 £0.00
Greenspeed Dishwasher Detergent Concentrate. 10.5 Litres - FC736 - CK2222
Cater-Wash 5 Litre Rinse Aid for Glasswasher & Dishwashers - CK4202 - ck0021
Aquasol Tablet Salt for Automatic Water Softeners - 10 Kg - ck0132
iwoca banner
BRAND: Omniwash
MPN: CK0500UW
The Omniwash 4SC utensil washer is perfect for locations looking to wash large 500mm x 620mm trays and utensils, with enough clearance to fit 150mm deep 1/1 GN pans.
Easy to use, with a powerful washing action from a tried and tested Italian manufacturer.
Features:
• Easy to use push button controls
• 2 HP wash pump yielding incredible results.
• High performance wash arms and jets for maximum coverage and washing.
• Interlock system to ensure the machine has got to the correct temperature before washing.
• Cycle times are 120, 240 or 360 seconds.
• Rinse temperature of 85C to ensure your utensils are sterilised.
• Up to 30 cycles per hour
• WRAS approved break tank.
• Gravity waste model
• Italian designed and built.
Specifications:
• Water inlet: ¾ inch
• Recommended water pressure: 2 - 4 bar
• Water temperature: 10C - 50C
• Drain: Gravity waste, 45cm from floor.
• Wash tank capacity: 60 Litres.
• Boiler Capacity: 9 Litres.
• Noise Level: 60 dBA
1 Year parts and labour warranty
New
Dimensions:
W 594mm x D 753mm x H 1434mm
Weight: 100Kg
Power Requirements:
10.5kW
400V, 50HZ, 32 AMP - Three Phase